Taraklı Termal Tesis ve Kaplıcaları

Sakarya Taraklı bölgesinde bulunan termal tesis içerisinde bulunan kaplıca suyu birçok rahatsızlık üzerinde etkilidir. Termal suyun genel özelliklerini sıralamak gerekirse,

  • Termal su kaynağı kalsiyum, magnezyum, kükürt ve bikarbonattan oluşmaktadır.
  • Su sıcaklığı ortalama 41 derecedir.
  • Temiz ve berrak bir görünümü bulunan su tüketilebilir.
  • Termal havuzlarda dip kısımda bulunan kumlu bölge, asıl şifa kaynağı olarak sunulmaktadır.
  • Tavsiyeler ölçüsünde termal suyun günde 3 defa kullanılması gerekmektedir.

Taraklı Termal

Taraklı termal tesisi Sakarya Taraklı bölgesinde, çam ormanları ile çevrilmiş bir arazi içerisinde yer almaktadır. Tesis ve bölge içerisinde geniş piknik ve tarihi yaşam alanları bulunmaktadır. Tesiste bulunan şifalı suyun,

Başta romatizmal rahatsızlıklar olmak üzere, cilt hastalıkları, kireçlenme, bağırsak sorunları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca araştırmalar ile bölgede bulunan suyun fazla kilolarından şikayetçi olanlara da iyi geldiği söylenmektedir.

Sakarya Taraklı bölgesinde çeşitli alanlarda ve Sakarya içerisinde termal devremülk tesislerde bulunmaktadır. Taraklı, başta roma, Selçuklu ve Osmanlı devletleri ile birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Tarihi dokusu, şifa kaynakları ile ünlü olan bölge, kendine has özellikleri ve evleri bilinmektedir.

YouTube Preview Image

Taraklıya Nasıl Gidilir

Taraklıya nasıl gidilir?

İstanbul’dan yada Ankara’dan gidecekseniz. Anadolu otobanın Sakarya-Bilecik gişelerinden ayrılarak, Bilecik istikametinde ilerliyorsunuz. Sakarya nehri boyunca yeşil tepeli dumanlı dağlar arasından 20. kilometrede yer alan Geyve-Taraklı kavşağına saparak, meyve bahçeleri eşliğinde Taraklı yoluna giriyorsunuz. Geyve ve Pamukova  ovası arkanızda bırakarak, dağ eteklerinde kurulmuş şirin Anadolu köylerini geçtikten sonra Taraklı Termal’e ulaşmış olursunuz.

İstanbul’a 190 km
Ankara’ya 350 km
Bursa’ya 150 km
Bilecik 71 km
Bolu 175 km
İzmit 100 km
Sakarya 60 km
Düzce 130 km

Adapazarı/Sakarya Taraklı Termal Turizm: 0 264 279 79 79