Nevşehir termal su kaynakları bakımından zengin yataklara sahip bölgelerimizden birisidir. Genellikle Nevşehir Kozaklıda konuçlandırılmış olan termal oteller, termal su kaynaklarını müşterilerine en uygun şekilde sunuyor.

Nevşehir Termal Otelleri ve Kozaklı Kaplıcalarında termal suyun genel özellikleri: 

Kozaklı kaplıcalarında tedavi yöntemi olarak genellikle ılık ve sıcak su kullanımı ile banyo yöntemi uygulanmaktadır. Termal kürler ile desteklenen tedavilerde havuzlarda yüzeysel uygulamalar (buhar solumak), çamur banyoları ve diğer uygulama çeşitleri uygulanmaktadır. Kozaklı Kaplıcalarının özellikle romatizmal hastalıklara, kas ve iskelet sisteminde yaşanan sorunlara, sinirsel rahatsızlıklara, cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca yukarıda yer alan faydaları dışında kaplıcaların solunum ve sindirim sistemi üzerinde de önemli yararları bulunmaktadır.

Termal suların en önemli ortak özelliklerinden biriside antioksidan bir etki göstermesi ve hücre ölümlerini azaltmasıdır. Bu sayede daha genç bir vücuda ve cilde sahip olmanız mümkün.

Bölgede bulunan tesislerin bir diğer önemli özelliği ise tedavilerin ve rehabilitasyon uygulamalarının uzman hekimler gözetiminde uygulanmasıdır. Olası sorunlarda ya da uygulama yöntemlerinde uzman desteği alınarak en ideal yöntemler uygulanmaktadır.

Kozaklı da bulunan termal suların Almanya Kaplıcalar Birliği sınıflandırmasına göre A ve C grubu şifalı sular grubunda yer aldığı bilinmektedir. Bölgede ortalama termal su sıcaklığı 27-93 °C arasında olup, ph düzeyi 6.7-7 arasındadır. Kozaklı kaplıcalarında termal suların klorür, sülfat, bikarbonat, sodyum ve kalsiyum içerdiği bilinmektedir.

Nevşehir Kozaklıda bulunan termal tesislerden bazıları ise şunlardır.

  1. Kozaklı Konak Termal Su Tesisleri

Nevşehir Kozaklıda bulunan termal su tesislerinden biriside Kozaklı Konak termal su tesisleridir. Tesis bir otelden daha çok bir apart şeklinde hizmet vermekte. Her biri ayrı olmak üzere 53 apart dairesi bulunan tesiste apartlar da 4-6 kişilik daireler bulunmaktadır. Tesisin termal su özelliği dışında sosyal imkanları, çocuk oyun parkları ve konforlu odaları bir diğer önemli özeliği.

Kozaklıda tatil yapmak ve termal su kaynaklarından faydalanmak isteyenler Kozaklı Konak Termal su tesislerini tercih edebilir.

  1. Kozaklı Termal Otel

Nevşehir Kozaklıda yer alan tesislerden biriside Kozaklı termal oteldir. Kozaklı termal otelde bulunan termal suyun genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse,

Kozaklı termal su içerisinde yoğun miktarda radon gazı bulunmaktadır. Radon gazının en önemli özelliği şifa kaynağı olan termal su içerisinde yer alan minerallerin vücut tarafından hızlı bir şekilde emilimine yardımcı olmasıdır. Tesiste bulunan termal suyun romatizmal rahatsızlıklar başta olmak üzere, dolaşım ve solunum sistemleri, sinir ve sindirim rahatsızlıkları, deri ve kalp hastalıkları, göz ve ameliyat sonrası yaşanan rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kozaklı termal otel, toplamda 188 oda kapasitesiyle hizmet vermektedir. Tüm odalar içerisinde standart olarak konforu bulacağınızı garanti eden tesis, bay ve bayan yüzme havuzları, açık ve kapalı hizmet veren termal havuzları, Türk ve Fin hamamları ve diğer sosyal imkanları ile hizmet vermeyi beklemekte.

3-Kattre Thermal; Türkiye’de radon gazı içeren 14 termal sudan birine sahiptir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekolojik ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalının raporuna göre ,Kozaklı’nın suyu “termomineral”,”termal”,”mineralli su”olarak tanımlanmıştır. Ve “Florürlü Su” karekterindendir.Bu da özellikle balneolojik tedavilerde etkili olduğu anlamına gelmektedir.

TERMAL Suyun Diğer Özellikleri ise Şunlardır:
ISISI : 27 ºC – 93 ºC
PH DEĞERİ : 6.7 – 7
FLORÜRLÜ,SÜLFATLI,BİKARBONATLI,SODYUMLU,KALSİYUMLU ve RADYOAKTİF BİLEŞİMLİ.

TERMAL SUYUN KULLANIM ŞEKLİ :

Banyo: Tedavi süresince 21-30 defa kullanılması tavsiye edilmektedir.Bu da 7 günlük bir tatil süresince günde 3 defa dinlendirilmiş kaplıca suyuna girilerek maksimum 15-20 dakikalık eanslarda tedavi kürlerini tamamlamayı gerektirir.

Dinlendirilmiş kaplıca suyu bağırsak yolu ile ilgili hastalıklara iyileştirici etki yapmaktadır.
Solunum : Banyo küründen oluşan tedavi uyguladıktan sonra,ortamda oluşan buharı solumak,kalp-damar hastalıklarının iyileşmesinde etkilidir.

KOZAKLI KAPLICALARININ ŞİFA VERDİĞİ RAHATSIZLIKLAR:

1.Çeşitli adale ve kemik rahatsızlıkları (bel ve boyun fıtığı)
2.Kireçlenme
3.Kısmi felç
4.Egzama
5.Sivilce ve çeşitli deri rahatsızlıkları
6.Mide ve bağırsak rahatsızlıkları
7.Çeşitli böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları
8.Ağrılı romatizmal rahatsızlıklar (lumbago,siyatik)
9.Stres ve buna bağlı rahatsızlıklar (asabiyet,uykusuzluk,fiziksel,ve ruhsal yorgunluk)
10.Balneolojik tedaviler
11.Banyo uygulamaları
12.İçme kürlerinde kullanım
13.Ciltte gençleştirici,kırışıklıkları azaltıcı,saçları ve tırnakları güçlendirici ve parlaklık verivi etki…

Kattre Termal Otel 

Kattre Termal Otel KOZAKLI NEVŞEHİR