Kaplıca Nedir?

Kaplıca, termal su kaynakları ve bu su kaynaklarına ait olan çamurların banyo, içme ve solunum yolları ile uygulanması farklı olarak iklim kürü, fizik tedavi, rehabilitasyon, masaj ve psikoterapi gibi yan tedaviler ile birlikte kullanılarak, hekim gözetiminde uygulandığı sağlık merkezlerine kaplıca adı verilmektedir.

Ülkemizde birçok noktada kaplıca ve termal su kaynakları yer almaktadır. Kaplıca ya da bir diğer adıyla ılıca, yer altından çıkan su kaynaklarının bir tesis içerisinde kullanılmak suretiyle sunulmasına da denilir.

Kaplıca, kelime anlamıyla açıldığında kaynarca üzerine hamam yapılması olarak tanımlanabilir

 

Hangi Kaplıca Neye İyi Gelir, Kaplıca Nedir, Kaplıcalar, Termal Kaplıcalar

Hangi Kaplıca Neye İyi Gelir, Kaplıca Nedir, Kaplıcalar, Termal Kaplıcalar

Kaplıca Tedavisi niçin önemlidir?

Günümüzde gelişen teknoloji ve gereksinimlerle birlikte artan çarpık kentleşme ve yaşam alanları, hava ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Oluşan bu kirlilik sonucunda insan sağlığında bozulma, iş gücü veriminde düşüş yaşanmaktadır.

Artan kirlilik ve gereksinimler ise birçok sinirsel rahatsızlığa, beslenme bozukluklarına, romatizmal hastalıklara yol açmaktadır. İnsanlar ise bu gibi rahatsızlıklarda alternatif tedavi yolları olarak çeşitlik kaplıca, ılıca merkezlerini tercih etmektedir.

Kaplıca tedavisinin bu denli önemli olmasının en temel sebebi, termal su kaynaklarının çeşitli mineralleri ve maddeleri barındırmasıdır. Yer altında doğal halde bulunan bu maddeler birçok hastalığın tedavisinde şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ancak kaplıca tedavilerinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Öncelikle mutlaka kaplıca tedavilerinin size uygun olup olmadığı bir uzman doktor tarafından belirlenmelidir. Bazı hastalıklar (kalp krizi, kanamalı, iltihaplı hastalıklar) kaplıca tedavisi için uygun değildir. Bu nedenle kaplıca tercihinden önce sağlık durumunuzun buna elverişli olup olmadığı belirlenmelidir.

Bu aşamadan sonra rahatsızlığınıza uygun olacak şekilde kaplıcaları tercih edebilirsiniz.

Hangi Kaplıca Tercih Edilmeli?

Genel olarak halk arasında kaplıca seçimi daha önce şifa bulan ya da herhangi bir kaplıcaya uğrayan bir yakınımız ya da tanıdığımızın tavsiyeleri uygulanmaktadır. Bu tavsiyeler doğrultusunda kaplıca seçimi belirlenmektedir.

Ancak bilimsel açıdan hangi kaplıcanın size yararlı ya da zararlı olacağının belirlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda hiçbir yarar elde edemediğiniz gibi zararlı çıkabilirsiniz.

Bu açıdan kaplıca seçiminde maddi şartlarınızın, kaplıcanın size olan uzaklığının, suyun şifa niteliğinin, ısı derecesinin ve iklim durumunun bilinmesi ve seçimin buna göre gerçekleştirilmesi gerekmektedir.