Haymana kaplıcaları, Ankara ilimizde bulunan kaplıca bölgelerinden birisidir. Zengin termal su kaynakları ile sık tercih edilen ve bilinen bir merkez haline dönüşen haymana kaplıcaları, ortalama Ankara’ya 75 km Esenboğa Hava alanına 100 km uzaklıkta kurulmuştur.

Ankara Haymana kaplıcalarının genel özelliklerini sıralamak gerekirse,

Birçok kaplıca ve termal su kaynaklarında olduğu gibi başta romatizma hastalıkları olmak üzere, kireçleme sorunlarında, müzmin rahatsızlıklarda, çocuk felci gibi sağlık sorunlarında, damar sertliği, bronşit ve astım gibi sağlık sorunlarında etkilidir.

Yukarıda sayılı olan yararları dışında haymana termal su kaynaklarının yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği gibi sağlık sorunlarında da önemli yararları bulunmaktadır.

Haymana termal su kaynaklarının 44 derece sıcaklığa sahip termal suyu bulunmaktadır. Kaynaklar, renksiz ve kokusuz olup, bikarbonat, kalsiyum, sodyum ve magnezyum bakımından zengindir.

Haymana termal otelleri ve kaplıcalarından bazıları aşağıda yer almaktadır.

  1. Haymana Resort Otel

Haymana Resort Otel, Ankara’nın Haymana mevkisinde hizmet vermektedir. İşletmesi belediyeye ait olan otel, 60 oda ve 150 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Sağlık bakanlığınca izinli olan merkezde, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü, açık ve kapalı havuzlar, Türk ve Fin hamamları, saunalar bulunmaktadır.

Sağlık bakanlığınca tespit edildiği şekliyle tesiste bulunan termal suyun genel özellikleri ise şu şekildedir.

Termal suyun toplam minerilizasyonu 865,973 mg/L’dir. Akrototermal özelliği bulunan su, doktor kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde kullanılmaktadır. Kronikleşmiş hastalıklar ve nörolojik rahatsızlıklar üzerinde etkilidir.

  1. Cimcime Termal Tesisleri

Cimcime termal tesisleri Ankara Haymana’da hizmet vermektedir. Cimcime termal tesisleri toplamda 94 oda 198 yatak kapasitesine sahiptir. Tesis içerisinde termal havuzlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, Türk ve Fin hamamları bulunmaktadır.

  1. Haymana Belediyesi Kaplıcaları

Haymana Belediyesi Kaplıcaları, Ankara Haymana’da hizmet vermekte olan bir tesistir. Sağlık bakanlığınca izni olan tesis birçok sağlık sorununa termal su kaynakları ile yarar sağlamaktadır.

Tesiste kullanılan termal su kaynaklarının özelliklerini sıralamak gerekirse,

Termal su kaynakları yine doktor kontrolü eşliğinde banyo uygulaması şeklinde kullanılmaktadır. Ortopedik ve nörolojik sekeller tedavisinde, kronikleşmiş romatizmal rahatsızlıklarda tedavi edici bir etkisi bulunmaktadır.